Jak korzystać ze suwnicy treningowej? – Wszystko, co trzeba wiedzieć
4 października 2022

W ubiegłym wieku budowanie sylwetki i utrzymywanie formy fizycznej było trudniejsze niż obecnie. Dziś liczniej działają siłownie, a szeroko dostępny jest też profesjonalny sprzęt do treningu. Występują on w różnej formie i jest przeznaczony do rozmaitych typów aktywności. Jednym z najczęściej kupowanych urządzeń jest suwnica treningowa, którą można wykorzystać w niezwykle efektywny sposób. Co warto wiedzieć o suwnicy i dlaczego warto ją używać?

Czym są suwnice do treningu?

Wyposażenie takie jak suwnice do treningu są przystosowane do rozwijania kilku partii mięśniowych. W zależności od rodzaju można na nich wykonywać nieco inne ćwiczenia. Suwnice dzielą się na:

– Suwnice Smitha, które pozwalają przede wszystkim na trening z wolnymi ciężarami,

Suwnice w atrakcyjnej cenie na nogi, które rzeźbią głównie te niższe partie ciała.

W ostatnich latach popularniejsze stały się te drugie, gdyż nogi, które wcześniej były trochę pomijane, dziś stały się niemal najważniejszymi elementami budowy podczas regularnego ruchu. Tak naprawdę warto jednak posługiwać się obydwoma wersjami, zwłaszcza jeśli w planach jest równomierny przyrost masy mięśniowej. Wysokiej klasy suwnice gwarantują stabilność i bezpieczeństwo, dlatego w trakcie sesji nie trzeba obawiać się kontuzji. Co więcej, są przystosowane do użytku zarówno przez zawodowców, jak i amatorów, dla których przygoda ze sportem dopiero się rozpoczyna.

Jak ćwiczyć na suwnicy?

Chcąc ćwiczyć na suwnicy, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowe jest przyjęcie i zachowywanie odpowiedniej pozycji. Dbając o nią można mieć pewność, że trening nie będzie zbyt męczący, a jednocześnie stanie się wyjątkowo skuteczny. Ważne jest, aby podnoszony, czy też wypychany ciężar utrzymywać przez chwilę na wyprostowanych nogach lub podczas wyprostu, w zależności od rodzaju używanego sprzętu. Jego opuszczanie powinno odbywać się powoli, ale z zachowaniem płynności. Sama suwnica, Smitha bądź nie, odznacza się na tyle łatwą obsługą, że w zasadzie żadne inne informacje nie są potrzebne, aby samodzielnie wystartować z siłową gimnastyką.

Zalety treningu na suwnicy

Zgodnie z tym, co zostało już przedstawione, zalety treningu na suwnicy to głównie prostota i bezpieczeństwo. Oprócz tego wypada jeszcze wymienić to, że w niektórych sytuacjach ćwiczenie na suwnicy będzie po prostu efektywniejsze. Ma to miejsce chociażby w przypadku aktywności na maszynie do nóg, która przynosi o wiele lepsze rezultaty, niż klasyczne robienie przysiadów. Pośladki i inne mięśnie rozwijają się szybciej przy mniejszym wysiłku.