Jakie partie mięśniowe możemy ćwiczyć na suwnicach?
4 października 2022

Suwnice (odpowiednia długość) treningowe to znane od lat maszyny, które pozwalają nam na wydajne trenowanie dolnych partii ciała (nogi oraz łydki). Bez trudu znajdziesz je na każdej większej siłowni. Warto mieć na uwadze, że sprawdzą się zarówno w przypadku bardziej doświadczonych bywalców siłowni, jak i początkujących amatorów sportów siłowych. Bardzo często też suwnice wykorzystywane są przez zawodników sportów wodnych, takich jak: kajakarstwo czy wioślarstwo. Jak poprawnie ćwiczyć na suwnicy treningowej? 

Specjalna konstrukcja

Z racji na specyficzną konstrukcję suwnice umożliwiają nam podnoszenie większych ciężarów niż zazwyczaj. Co więcej, każda bezpieczna maszyna tego typu posiada zamontowane przez producenta specjalne blokady. Ich zadaniem jest zatrzymanie ciężaru w jednym punkcie wtedy, gdy nie będziemy już w stanie wykonać kolejnego powtórzenia. Bardzo ważne jest to, aby suwnica była stabilna, wygodna oraz wyposażona w co najmniej kilka blokad ochronnych. Tylko wtedy będzie to maszyna w pełni bezpieczna w użytkowaniu. Jedną z największych zalet ćwiczeń na suwnicach treningowych jest to, że te nie wymagają od nas znajomości skomplikowanej techniki wykonywania powtórzeń. Wykonujemy kilka prostych ruchów, których szybko się nauczymy, dzięki temu ryzyko kontuzji jest minimalne. 

Dolne partie mięśni

Suwnice pozwalają nam na intensywny trening nóg. Jakie dokładnie mięśnie pracują najciężej? Przede wszystkim mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, mięśnie półścięgniste czy w najmniejszym stopniu mięśnie pośladkowe. Trening na suwnicy z racji na zaangażowane partie mięśniowe często porównywany jest do przysiadów. Warto zauważyć, że ćwicząc na maszynie, mniej się zmęczymy, jednak przyrząd ten ma również swoje ograniczenia (nienaturalna praca nóg czy ograniczony i powtarzalny ruch). Jednocześnie patrząc na to w ten sposób, można by odnieść się do każdej maszyny treningowej i stwierdzić, że posiada swoje wady i zalety. Najważniejsze jest to, aby trening, który wykonujemy, był kompleksowy i bezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego, gdy nie jesteśmy pewni czy dane ćwiczenie będzie dla nas odpowiednie, dobrze jest skonsultować się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. 

Wszystko, co warto wiedzieć o suwnicach treningowych:  

– jedna z bardziej wydajnych i efektywnych maszyn treningowych,

– polecana głównie w treningu dolnych partii ciała (nogi i łydki),

– posiada specjalne blokady ochronne, które zwiększają nasz komfort psychiczny,

– mogą na niej ćwiczyć doświadczeni sportowcy, jak i amatorzy siłowni,

– rozwija mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda.